Scroll to top

Web Sitesinde Neye Para Verirsiniz?


puhuart - Nisan 8, 2020 - 0 comments

Merhaba,

Kişiler web sitesi yaptırmak istediğinde en çok akıllarına takılan sorulardan birisi de web sitesi yaptırırken neye para verdiği oluyor. Web sitesi barındırma hizmetleri, domain, kodlama, tasarım gibi ana katmanlarından (E-ticaret gibi özel yazılım gerektiren sistemler dışında) oluşur. Bunlar sizin ihtiyaçlarınıza göre değişiklik gösterebilen faktörler olsa da bunlar toplam rakamı çok etkilemez. Sitenizi kendiniz yapmak istiyorsanız barındırma hizmetleri tüm bu aşamalar içerisinde en dikkatli olmanız gereken konudur. Çünkü barındırma hizmeti aldığınız firma 7/24 ulaşılabilir olmalı, sistemleri ddos gibi siber saldırılara karşı korunaklı olmalı ve kriz yönetebilen bir firma olmalıdır. Bu nedenle barındırma hizmeti seçerken kesinlikle ücrete bakmamanız gereklidir. Bunu daha anlaşılır anlatmak gerekirse, iş yeri açacaksınız ve bu iş yerine ciddi bir sermaye yatırıyorsanız her şeyden önemlisi markanızı bu işe adıyorsunuzdur. Bu iş yerinin saldırılara açık, her an olayların çıktığı, güvenlik güçlerinin korumasından uzak bir yerde açmak ister misiniz? Barındırma hizmetleri de tam olarak buna benzer.

Web sitesinde bir diğer konuda domain yani alan adı seçimi. Alan adları sizin mağazanızın/iş yerinizin adresinin internet alemindeki karşılığıdır. Burada isim seçerken kendinizi tüketicilerin yerine koymanız yararlı olacaktır. İş yerinizi ne kadar kısa ve net ifadelerle tarif ederseniz o kadar iyi olacaktır. İş yerinizin tabelasına yazacağınız uzun cümleler alan içerisindeki payı düşüreceği için hem okunması zorlaşacak hemde karışacaktır. Bu nedenle tabelanızda yazan ismi kısa ve net ifadelerle kullanmanız faydalı olacaktır. Örnek vermek gerekirse iş yerinizin isminin “Puhu’nun Renkli Reklam Dünyası” olduğunu düşünelim. Bu isimde “puhureklam.com” en mantıklı seçenek olacaktır. Çünkü hem ismi taşıyan hem de işi anlatan net bir ifade olacaktır.

Peki bunlar ne kadar önemli?

Buraya kadar anlattığım konuların size toplam maliyeti Türkiye’de (Düzenli yedek alma vs ekstra seçenekler dahil edildiğinde) en fazla  250 TL olacaktır. Arama motorlarında kısa bir araştırma yaparak daha farklı seçenekler de bulabilirsiniz. Ancak kesinlikle ücretsiz sistemlerden uzak durmanız markanızın güvenliği için çok daha iyi olacaktır. Web sitesi tasarımlarında esas maliyeti belirleyen tasarım ve kodlamalardır. Çünkü şu ana kadar saydıklarımızın hepsi kısa bir araştırmayla Türkiye’de ki her ortalama internet kullanıcısının yapabileceği şeylerdir. Siz ajanslarla çalışırken kodlamaya ve tasarıma göre ücret ödersiniz.

Bugünün dünyasında yasal zorunluluklar dışında web sitesini, işinizi ileriye taşımak için kullanmak istiyorsanız hayati önem taşır. Bir web sitesini tasarlarken hedef kitlenizi baz alarak tasarlamanız gereklidir. Bunun için çalıştığınız ajans işinizi ve hedef kitlenizi analiz eder, tüm bu analizler doğrultusunda size uygun bir tasarım anlayışı çıkartır. Bu anlayışa göre sitenizi 18 yaşındaki kişiler kullanıyorsa farklı bir tasarım tarzı benimsenir, 45 yaşındaki kişiler kullanıyorsa farklı bir tasarım anlayışı benimsenmesi gerekir. Bunların yanı sıra bugün gelişen web teknolojisi ve cihazlarınızla birlikte web siteleri sizin internet ortamındaki uygulamalarınız gibi olmaya başladı. Yani sadece dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarımızdan ulaşılabilen ve kullanılabilen siteler önemini kaybetti. Bugünün dünyasında web sitesi mobilde kullanılabilir olmalı. Tüm bunları topladığımızda web siteniz işinde uzman bir tasarımcı tarafından tasarlanması gerekir. Kodlamaysa işin çok daha ayrı bir boyutudur. En son ne zaman direk olarak adres çubuğuna net adresi yazıp enter tuşuna basarak giriş yaptınız? Kodlamanın kullanıma olan etkisini tamamen bir kenara bırakalım ve sizi kazanç sağlayacak bir boyuta değinelim burada. Kullanılan tarayıcıların neredeyse tamamının adres çubuğuna aramak istediğiniz şeyi yazıp enter tuşuna bastığınızda tarayıcı ön tanımlı arama motorunu kullanarak o şeyi arar. Ancak bugün Türkiye’de kullanıcıların ciddi bir çoğunluğu adres çubuğunda önce “Google”ı aratıyor, arkasından çıkan sonuçlarda tekrar Google seçeneğini tıklayıp arayacağı şeyi yazıyor. Yani web siteniz arama motorunun kolay anlayacağı içeriklerden oluşmalıdır. Arama motorları BOTlar vasıtasıyla sitenizi tarar ve bu BOTlar web sitesine sizin baktığınız gibi bakmaz. BOTlar web sitenize baktığında tamamen kodları ve yazıları görür, tarar. Sırf bu nedenle bile web siteniz uzman bir ekip tarafından tasarlanmalıdır. İnternet kafe veya kasapların camlarındaki “Web Sitesi Yapılır” anlayışında yaptıracağınız web siteleriyle, işinde uzman kişilerce tasarlanmış web siteleri arasındaki fiyat farkı tüm bunlardan kaynaklanmaktadır.